Programmable DC Linear Variable Power Supply Single-Channel Bench DC Power Supply 4 Digits Display MPS-3605LP 36V 5A 10mV 1mA Resolution with RS-232 Interface
★★★★★ 4.3 111 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.mjs-joinery.co.uk
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
MPS-3605LPParameter Rated output voltage:0.01V~36VRated output current:0.005~5.1AVoltage transforming way:Linear power supplyLoad regulationVoltage:≤0.05%+8mVCurrent:≤0.1%+5mAPower regulationVoltage:≤0.05%+8mVCurrent:≤0.1%+5mASetting value resolutionVoltage:10mVCurrent:1mAAccuracy of set pointsVoltage:≤0.1%+2byteCurrent:≤0.2%+3byteReadback value resolutionVoltage:10mVCurrent:1mAReadback value accuracyVoltage:≤0.1%+2byteCurrent:≤0.2%+3byteRippleVoltage:1mVrmsCurrent:3mArmsWeight: 13lb
  • 【Accurate, high precision】The resolution of the DC power supply is 10mV, 1mA, and the 4-digit digital display can make the voltage and current in the test more accurate. The voltage output is 0-36V, and the current output is 0-5A. It can be easily adjusted by coding switch or keyboard, which can provide engineers with more accurate readings. Linear power supplies have lower ripple and noise and are more suitable for engineers.
Brand MATRIX
Color Grey
Amperage 5.1 Amps
Form Factor benchtop
Item Weight 5.6 Kilograms
Manufacturer MATRIX TECHNOLOGY INC.
Model Number MPS-3605LP
Output Voltage 36 Volts
Output Wattage 180
Item Dimensions 8.66 x 3.94 x 11.81 inches
Mfr Part Number MPS-3605LP
Connector Type Used on Cable Back
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.3 out of 5
★★★★★
111 ratings | 46 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
80% (89)
4 stars
6% (7)
3 stars
3% (3)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (11)