Omron Z-15GW22-B General Purpose Basic Switch, Short Hinge Roller Lever, Screw Terminal, 0.5mm Contact Gap, 15A Rated Current
★★★★☆ 4.0 102 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.mjs-joinery.co.uk
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
15 AMP, 250 VDC, 500 VAC, IP00, LIMIT SWITCH, NO/NC, ROLLER LEVER, SNAP ACTION, SPDT; Part Number: Z-15GW22-B; Category: Sensors & Switches; Subcategory: Limit Switch
  • Best selling basic switch boasting high precision and wide variety
  • A large switching capacity of 15A with high repeat accuracy.
  • A series of standard models for micro loads is available.l
Color Black
Model Z-15GW22-B
Wattage 3750 watts
Terminal Screw
Brand Name Omron
Unit Count 1.0 Count
Item Weight 0.01 Pounds
Part Number Z-15GW22-B
Switch Type Roller Lever Push Button
Circuit Type 2-way
Contact Type Normally Open
Control Type Manual
Manufacturer Omron
Actuator Type Push Button
Material Type Stainless Steel
Mounting Type Snap In Mount
Connector Type Screw
Control Method Touch
Current Rating 15 Amps
Operation Mode manual
Item Dimensions 1 x 2 x 2 inches
Number of Items 1
Contact Material Stainless Steel
Operating Voltage 250 Volts
Specification Met UL
Compatible Devices Lights, Appliances, Electrical Equipment
Number of Positions 1
Connectivity Protocol X-10
International Protection Rating IP54
Global Trade Identification Number 04536854266638
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4 out of 5
★★★★☆
102 ratings | 42 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
75% (77)
4 stars
8% (8)
3 stars
4% (4)
2 stars
2% (2)
1 star
11% (11)