FAICOUHS12T Countryman Hedge Shear Aluminium Three Position Telescopic Handles - 300mm (12in) Blade, Geared Action
★★★★★ 4.3 50 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.mjs-joinery.co.uk
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Faithfull Countryman Telescopic Hedge Shears feature a 300mm long blade. The wavy shaped blade helps to hold the branch while cutting, preventing it from sliding up the blades. These shears have a power-saving heavy-duty gear mechanism that enables branches to be cut with far less effort. The hardwearing steel blades are designed to both resist corrosion and provide a smooth frictionless performance. Three-position telescopic aluminium handles allow the length of the shears to be adjusted to between 76cm and 88cm. Reinforcing ribs reduce flex and soft-grips provide the user with extra comfort during prolonged periods of use. Blade length: 300mm (12in) wavy Overall length: 720mm - 840mm (28.1/4in - 33in) Description: Countryman Hedge Shear Telescopic - 300mm (12in) Blade
  • Faithfull Countryman Telescopic Hedge Shears feature a 300mm long blade
Size Blade length: 300mm Overall length: 720mm - 840mm
Brand Faithfull
Color Multicolor
Style Classic
Blade Edge Straight
Blade Type wavy
Item Weight 2.79 pounds
Part Number FAICOUHS12T
Point Style Round point
Manufacturer Faithfull
Blade Material Alloy Steel
Handle Material Aluminum
Hand Orientation Ambidextrous
Item model number FAICOUHS12T
Batteries Required No
Product Dimensions 1.38 x 33.15 x 9.57 inches
Included Components Countryman Hedge Shear Telescopic - 300mm (12in) Blade
Item Package Quantity 1
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.3 out of 5
★★★★★
50 ratings | 21 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
80% (40)
4 stars
6% (3)
3 stars
3% (2)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (5)